1 of 7

Slide Notes

DownloadGo Live

Водата Като Дисперсна Система

Published on Jan 17, 2018

No Description

PRESENTATION OUTLINE

Водата Като Дисперсна Система

Photo by kevin dooley

Освен като важен компонент на истинските молекули и йонни разтвори водата е дисперсна среда на редица колоидни и грубо дисперсни системи - суспенсии, емулсии, пени. Млякото, хранителни среди, супи и ястия, плодови сокове и нектари и пр. са грубо дисперсни водни системи.
Около 65% ор масата на човешкото тяло е вода. Протоплазмата на клетките е водно колоиден разтвор на белтъчни макромолекули, поливъглехидрати като гликоген и много други вещества.

Неорганична скална маса с различни по големина частици се съдържа като мътилка в много отпадъчни води и води, образувани от поройни дъждове и потоци. Попаднала във водни басейни със спокойни води, мътилката постепенно се утаява и водата се избистря. Бистра вода тече от изворите, тъй като водата като преминава през земните пластове, се прецежда и избистря. Но тогава пък, тя разтваря компоненти от тези пластове. Затова изворната вода съдържа разтворени соли. В специални официални документи са регламентирани пределно допустимите концентрации на вредните за здравето на хората йони на химичните елементи в питейната вода.

Големи количества са т.нар. битови oтnagнu вoдu. Това са водите, използвани в кухнята, в банята, в пералнята и в други санитарни помещения. Към тях се прибавят водите от миене на улиците, от дъждовете, а също така и отпадните води от промишлените предприятия и пр. Тези води под общото название канапизационни вoдu се изхвърлят в реките или в големите водни басейни — езера, морета, като ги замърсяват.

Photo by Sprengben

3а да се намали замърсяването на водите, са построени малки и големи пречиствателни станции. 3а предприятията, чиито отпадни води най-често съдържат специфични замърсители йони, йони на тежките метали, цианидни разтвори, киселини, масла и други, е най-добре да се построяват отделни пречиствателни станции, където отпадните води да се третират специфично. Например киселите води да се неутрализират с варно мляко. При тава почти всички тежки метали падат като утайки от неразтворими хидроксиди. Те могат да се филтруват и Т.Н.

Photo by Sprengben

Канализационните води, които съдържат много органични отпадъци, след утаяване на скалните примеси се заразяват с бактерии, които разграждат органичните вещества. използва се най-често тъй нареченото аеробно гниене, при което замърсената и заразена вода се продухва с въздух. Бактериите буквално изяждат хранителните за тях вещества и накрая се утаяват като активна тиня.

Photo by Kuyan Redman

След изгребване тя може да се използва като богат на азот тар. Част от активната тиня се връща в пречиствателните био-басейни за заразяване на новопостъпващи отпадни води.
На земята има много вода, годна за питейни и други нужди. Но тя става все по-дефицитна, тъй като нуждите от нея Непрекъснато растат. Вадата непрекъснато поскъпва. Водата е природно благо и тя трябва да се пести.

Photo by joiseyshowaa