1 of 10

Slide Notes

DownloadGo Live

Gospodarka

Published on Nov 18, 2015

No Description

PRESENTATION OUTLINE

Gospodarka

w II Rzeczypospolitej
Photo by coffeego

Hiperinflacja- bardzo wysoka inflacja powodowana zwykle przez całkowite załamanie systemu finansowego kraju i ogromny deficyt budżetowy finansowany przez dodruk pieniędzy.

Władysław Grabski (1874-1938)- polityk ND, minister skarbu, historyk, ekonomista, minister rolnictwa, minister skarbu, dwukrotny premier II RP. Jest znany, jako autor reformy walutowej- zastąpił markę polską złotym, rozwiązał Polską Krajową Kasę Pożyczkową i zastąpił ją Bankiem Polskim. Jego działania spowodowały skuteczne zdławienie inflacji.

Reforma walutowa Władysława Grabskiego – zatwierdzona
1 kwietnia 1924 roku reforma monetarna w Rzeczypospolitej, mająca na celu zwalczenie hiperinflacji. Zakładała:
- wprowadzenie jednorazowego podatku majątkowego,
- cięcia kosztów administracji państwowej,
- ustanowienie nowej waluty- polskiego złotego i jej emitenta- Banku Polskiego

Reformy rolne- wśród ludności wsi dużą popularnością cieszyły się idee reformy rolnej polegającej na parcelacji wielkiej własności
i rozdzieleniu ziemi między chłopów rolnych i bezrolnych. Te i inne postulaty spełniły ustawy z 1920 roku oraz z 1925 roku. Tak łącznie
z latach 1919-1939 rozparcelowano 2,6 mln hektarów ziemi.

Wielki kryzys gospodarczy rozpoczął się w tzw. czarny czwartek (24 X 1929), gdy na nowojorskiej giełdzie zanotowano największe spadki w XX wieku. W Polsce kryzys najbardziej wpłynął na rolnictwo i trwał aż do polepszenia się światowej sytuacji gospodarczej w 1935r.

Budowa portu w Gdyni zakończyła się w 1935 r. , a koszt budowy nie przekroczył 300 mln. Największymi odbiorcami były przede wszystkim kraje Półwyspu Skandynawskiego. Eksportowano głównie surowce: węgiel, drewno oraz artykuły pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Największą chlubą była Chłodnia Portowa, która była drugim co do wielkości tego typu obiektem na świecie.

Eugeniusz Felicjan Kwiatkowski (1888 - 1974) – polski wicepremier, minister skarbu, przemysłu i handlu II Rzeczypospolitej, z wykształcenia inżynier chemik. Był dyrektorem Państwowych Fabryk Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach. W czasie II wojny światowej internowany w Rumunii. Po jej zakończeniu pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. odbudowy Wybrzeża.

Centralny Okręg Przemysłowy
W 1937r. Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił budowę COPu w widłach rzek Wisły i Sanu. Obejmował
60 tyś km2, zamieszkałych przez 6,5mln ludności. Do roku 39. zbudowano ponad 100 zakładów i rozpoczęto budowę kolejnych 300. Były to przede wszystkim zakłady energetyczne, chemiczne, metalurgiczne, zbrojeniowe i wydobywcze.