PRESENTATION OUTLINE
AND HOW THEY LIVED THEIR DAILY LIFE
BUT THERE WAS ONE DIFFERENCE
THEY TRAVELED IN PACKS OF EIGHT
They ate in packs of eight
AT THE MARKET
- People had to use math all the time
- Addition was used to find total amount of different items
- Subtraction was used with discounts
- Multiplication was used with finding total costs of one item
- Division was used on deals like 3 for 2 or 30% off