PRESENTATION OUTLINE
Budowę Chichen Itza rozpoczęto około VII wieku, ale szczyt swojej potęgi i wielkości osiągnęło ono dopiero trzysta lat później, po przybyciu Tolteków, uznawanych z jednej strony za mitycznych przodków majów, a z drugiej za osoby osiągające wyższy stopień świadomości. Kultura Tolteków związanych z miastem Tula odbiła się w X wieku również na Chichen Itza. Wykopaliska nie ukazują dokładnego okresu powstania cywilizacji, ale wiadomo, ze już w IV wieku zamieszkiwały tu plemiona rolnicze. W tym wczesnym okresie, świątynie z kamienia i pałace zostały zbudowane w tradycyjnym stylu Majów. Budynki te można znaleźć w "Starym Chichén" – najstarszej części miasta, a większość z nich jest poświęcona bogowi deszczu Chac. Budowa trwała kilkuset lat. W X wieku miasto znalazło się pod panowaniem Itzaes, którzy przybyli w drodze wybrzeża Zatoki Perskiej.
Cenota-rodzaj naturalnej studni krasowej utworzonej w skale wapiennej, występujący szczególnie często na półwyspie Jukatan w Meksyku. Są one połączone z podziemnymi zasobami wody gruntowej i niekoniecznie posiadają lustro wodne widoczne na powierzchni.
EGZOTYCZNA FAUNA
- Ostronosy
- Iguany
- Aguti i jaguary
- Sępy i kolibry
- Pelikany i flamingi
A teraz kilka zdjęć...Iguana
W stanie Quintana Roo na półwyspie Jukatan, niedaleko miasteczka Tulum leży miasto Majów o tej samej nazwie, która w języku Majów oznacza mur bądź płot; zbudowane nad 12 metrowym urwiskiem klifowym jest wątpienia najpiękniej położonym zabytkiem tej kultury. Kiedyś biała twierdza Majów służyła jako port oraz spełniała funkcję latarni morskiej. Miasto chronił od strony lądu ponad 3 metrowy, kamienny mur. W środku zaś uprawiano kukurydzę, hodowano pszczoły i sprawowano religijne obrzędy ku czci boga nieba Itzamana.
Cobá – miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan. Znajduje się w stanie Quintana Roo w Meksyku. Zajmuje powierzchnię ponad 70 km2, a w okresie największej świetności była zamieszkana przez ponad 50,000 ludzi. Jest to miejsce stosunkowo mało wyeksplorowane przez archeologów; szacuje się, że na terenie Coby istnieje około 6,500 struktur, z czego odkrytych zostało jedynie kilkadziesiąt - resztę budowli porasta dżungla.